Pozor na sinice v oblíbeném jezeru Lhota u Brandýsa nad Labem

24. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přestože server www.koupacivody.cz monitoruje pravidelně více než stovku otevřených veřejných koupališť určených k rekreačnímu koupání, nemusí být symboly označující aktuální kvalitu těchto vod vždy přesné.

Přesvědčila se o tom dnes redakce portálu Naše voda na zejména Pražany oblíbeném jezeru Lhota v blízkosti Brandýsa nad Labem. Vstup do jezera z písčité pláže ze strany od parkoviště byl pokryt souvislou vrstvou sinic, jak dokazuje ilustrační foto. Šlo o stav krátce po deváté hodině ranní, kdy na koupališti ještě nebyli téměř žádní návštěvníci. Vrstvu sinic posléze rozrušil motorový člun, takže většina návštěvníků jezera, kteří přišli později, nic zvláštního nepostřehla. Podstatné ale je, že na uvedeném serveru je „písník Lhota“ zobrazen symbolem nejvyšší kvality koupacích vod (modrým symbolem), což rozhodně neodpovídalo dnešní zkušenosti.

Na zdravé jedince nemají sinice zásadní vliv, pokud lidé nepobývají v sinicemi zamořené vodě dlouhou dobu. U malých dětí, těhotných žen nebo jedinců s oslabenou imunitou ale mohou sinice působit negativně na kůži, což je projevuje především různými vyrážkami, v ojedinělých případech ale může dojít i k zažívacím problémům nebo respiračním (dýchacím) problémům. Hlavní negativní vlastností sinic je schopnost zhoršit zdravotní stav už nemocného člověka.

Naše voda, dokumentační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství