Pozor na Haluchu vodní – je jedovatá

10. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Halucha vodní_n

Halucha vodní (Oenanthe aquatica), která začíná právě v těchto dnech kvést, patří mezi jedovaté rostliny, které se vyskytují v blízkosti vody. Upozorňuje na to facebooková verze portálu Naše voda.

Tato jednoletá až dvouletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) je vysoká 30-150 centimetrů. Její lodyha je přímá, vzácněji poléhavá, bohatě větvená, v místě větvení často výrazně zalamovaná, takže stonek s větví tvoří tvar písmene Y. Listy jsou řapíkaté s pochvou odstálou od stonku, čepel v obrysu trojúhelníkovitá, 2-3x zpeřená na kopinaté až vejčité úkrojky (u ponořených listů nitkovité). Květenství je okolík složený z 5-20 okolíčků, květy bílé, téměř nepaprskující. Plodem je dvounažka.

Halucha vodní kvete od června do srpna. Tuto vysokou bylinu nalezneme nejčastěji v českých rybničních oblastech, Polabí a na Moravě v úvalech. Vyskytuje se hlavně v mělkých, stojatých nebo pomalu tekoucích vodách. Roste ráda i na periodicky zaplavovaných půdách.

Halucha vodní je jedovatá. Otrava touto rostlinou způsobuje koliku, průjem a křeče, může dokonce způsobit i smrt. V léčitelství se sice používaná proti astmatu, ulehčuje vykašlávání a je močopudná, používá se také zevně na rány, její použití je ale velmi rizikové.

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě