Do pozemkových úprav šlo loni o 15 procent méně peněz

24. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kanál Hořín krajina - Říp - IMG_5784

Na pozemkové úpravy šlo loni meziročně o zhruba 15 procent méně peněz. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že loni se na pozemkové úpravy vynaložilo 1,25 miliardy oproti předloňským 1,48 miliardy korun.

Většina peněz byla na úpravy, menší na návrhy úprav. Vyplývá to z údajů, které při příležitosti vyhlášení desátého ročníku soutěže Společné zařízení roku prezentoval Státní pozemkový úřad (SPÚ). Mezi pozemkové úpravy patří například stavby polních cest, protierozní nebo protipovodňová opatření. Suma klesá od roku 2014, méně se investuje zejména do cest. Naopak peníze utracené za ekologická opatření vzrostly na 59 milionů korun. Výměra loni ukončených 151 komplexních pozemkových úprav činila 72 919 hektarů.

V soutěži letos zvítězily v kategorii opatření ke zpřístupnění pozemků kolejové polní cesty v Sovenicích na Nymbursku. Nejlepší protierozní a vodohospodářská opatření byla zhotovena v Horní Lipce na Orlickoústecku, která získala i cenu SPÚ. Za nejlepší opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí byla vyhlášena výsadba lokálního biokoridoru v Bludově na Šumpersku. Cenu veřejnosti získalo vodohospodářské opatření ve Rtyni nad Bílinou na Teplicku.

Do soutěže bylo letos přihlášených 62 projektů, což je meziročně o třetinu méně. Od příštího roku se soutěž změní, novou Cenu krajiny bude zastřešovat i ministerstvo zemědělství.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy