Požadavky obcí u Želivky posoudí vláda

29. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

Hitlerův most - 21

Požadavky obcí u vodního díla Švihov (Želivka) předal tento týden europoslanec Tomáš Zdechovský ministru zemědělství Mariánu Jurečkovi. Podle regionální mutace deníku Právo je hodlá Jurečka představit na vládě.

Výsledek druhého společného jednání zúčastněných z 8. ledna dospěl k „papírové“ podobě: seznam požadavků, rozdělených na společnou problematiku území s návrhy na řešení a na požadavky jednotlivých obcí, začíná přikládat dosavadním víceméně individuálně vysílaným signálům na vážnosti. K materiálu, který by měl být ještě doplněn o další požadavky obcí, by se následně měly vyjádřit zainteresované kraje, ministerstva a Povodí Vltavy. Do dalšího společného jednání na jaře 2015 pak mají dotčení starostové či zástupci organizací, sdružení a svazů za úkol jmenovat odborného garanta či pracovní skupinu pro přípravu podkladů.

„Chceme, aby stát, který na té vodě vydělává obrovské peníze, jejich část investoval do regionu, který se vylidňuje a který je na tom finančně špatně,“ postavil se za své rodiště Zdechovský, který má celou iniciativu takříkajíc na svědomí. Mimo jiné se též rozhodl využít bruselského servisu k tomu, aby zjistil, jak dalece jsou pravdivé argumenty, že „něco nejde, protože to nařizuje EU“. Zásobárna pitné vody pro Prahu a střední Čechy definitivně zatopila údolí ve vyhlášeném trampském ráji v roce 1975. Zpřetrhala přirozené spády, cesty k majetkům i lidem a zredukovala je na jediný most, který je dnes ve velmi špatném stavu. Obtížně dostupný region, do jehož mnohých koutů se záchranka dostane až za 40 minut, se vylidňuje a stárne.

Zdroj: regionální mutace Právo – Vysočina, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace