Povodně ukázaly, že opatření Povodí Odry mají smysl

19. května 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Stonávka ř.k. 23 Povodí Odry

Celé povodí Odry postihla mezi 27. dubnem a 1. květnem velké voda. Připomíná to web polar.cz s tím, že na několika místech se hladiny řek zvedly natolik, že zaplavily okolí.

Nejhorší byla situace v Petrovicích u Karviné, kde se vylila Petrůvka a několik sklepů zaplavila také Polančice v Polance. Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry: “Letošní povodeň byla menší, do pětileté vody. Nádrže zafungovaly, snížily kulminace přibližně na třetinu.”

Povodí Odry už také provedlo prohlídku majetku a sčítání škod. Větší poškození je evidováno na asi 15 místech. Celková škoda je zhruba 10 milionů korun a povodí je připraveno použít vlastní prostředky. Ukázalo se také, že protipovodňová opatření, která se v minulých letech provedla, fungují.

Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry: “Zafungovala velice dobře. Jako příklad bych uvedl Porubku, kde jsme provedli úpravy na 20letou vedu a bezpečně tu povodeň převedla, jak v Porubě, tak ve Svinově a další příklad bych uvedl Velké Albrechtice.”

V současné době už se připravují další protipovodňová opatření.  Jedno z nich se týká právě Polančice, ale bohužel jeho část blokují radní v Klimkovicích. Chystají se taky úpravy Opavy v Holasovicích a Petrůvky v Petrovicích.

Zdroj: https://polar.cz, ilustrační foto Povodí Odry (říčka Stonávka)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině