Povodí Vltavy zve na další dny otevřených dveří na vodních dílech

16. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodni-dilo-laz-povodi-vltavy

Státní podnik Povodí Vltavy zpřístupní v sobotu 17. září v době od 9.00 do 16.00 v Chráněné krajinné oblasti Brdy vodní díla Láz a Pilská. Podnik o tom informuje na svých webových stránkách, kde je také k dispozici příslušný registrační formulář.

Vodní dílo Láz (na ilustračním foto) je nejstarším vodním dílem ve správě státního podniku Povodí Vltavy, jeho vznik se datuje do roku 1822. V rámci exkurze budete moci navštívit původní štolu vytesanou do skály, nově vybudovanou štolou projdete do odběrného objektu, vyslechnete mnoho  zajímavých historických i jiných informací. Dále můžete pokračovat pěšky či na kole (s ohledem na CHKO není oblast přístupná autem) na vodní dílo Pilská, kde se projdete po hrázi vodárenské nádrže, za běžného provozu veřejnosti nepřístupné. Na cestu Vás vybavíme mapou a letákem s popisem. Pokud se rozhodnete pro okruh přes obě vodní díla, čeká Vás desetikilometrová procházka krásnou podzimní přírodou. Vodní dílo Láz je od nejbližšího parkovacího místa vzdáleno cca 700 metrů.

Další Den otevřených dveří proběhne následující týden, a to na vodním díle Lipno I, v době od 9.00 do 17.00 hodin. V rámci komentované prohlídky projdete s průvodcem hrází, seznámíte se s historií výstavby a fungováním vodního díla, navštívíte malou vodní elektrárnu ve správě PVL a strojovnu.  Následně můžete navštívit nedaleké informační středisko ČEZ, a.s. a seznámit se s fungováním vodní elektrárny ČEZ, a.s. (v současnosti z důvodu rekonstrukce nepřístupná). Komentované prohlídky budou začínat pod hrází vždy v půl a celou hodinu, první prohlídka v 9.00, poslední v 16.00. Na prohlídku je třeba se předem registrovat.

Registrační formulář

Naše voda, ilustrační foto (vodní dílo Láz) Povodí Vltavy

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině