Povodí Vltavy začalo vymezovat ochranné zóny pro plavce

1. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kemp Radava - přehrada Orlík - IMG_2486

Uvolnění pravidel pro motorové lodě na vodních plochách přineslo také větší riziko úrazů pro plavce. Situaci rozebírala ve svém vysílání Česká televize (ČT).

Podle informací ČT začalo již vymezovat bezpečné zóny pro plavce v tomto týdnu Povodí Vltavy prostřednictvím bójek. Tím vznikají zóny, do kterých mají zakázány přístup motorové lodě, například skútry. Povodí Vltavy zatím osazuje bójkami nádrž Slapy, ale také Orlík,  kde na začátku prázdnin zahynula 18letá dívky při srážce skútru s pramicí. Bójky mají 35 centimetrů v průměru, výraznou žlutou barvu, z dálky jsou tak dobře viditelné.

Na Orlíku by mělo být označeno 8 míst. Jako první v okolí kempu Bor a Trhovky. Další přijde na řadu Podskalí, Radava nebo Velký Vír. Na Slapech to bude Rabyně, Stará a Nová Živohošť nebo Smilovice. Dohromady 16 frekventovaných oblastí. Tím se také změní pravidla pro rychlost motorových lodí – zatímco dosud musely lodě plout pomalu do vzdálenosti 50 metrů od břehu, teď budou maximálně 10kilometrovou rychlost muset dodržovat ještě za bójkami.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (kemp Radava)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla