Povodí Vltavy a obce hlídají ledy na řekách

6. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

led na řece 270-big

Povodí Vltavy pravidelně sleduje zamrzlé toky vodních toků jakožto preventivní opatření proti možnému rozlití řek. Informuje o tom Českokrumlovský deník.

„Obyvatelé Českokrumlovska už dlouho neviděli řeky tak pokryté ledem jako nyní. Toky je ale třeba sledovat, protože ledové kry mohou působit problémy a rozlití řek. Například ve čtvrtek jeli krumlovští profesionální hasiči do Hašlovic za Větřním kvůli krám, které se tam ve Vltavě nahromadily. Hasiči o tom informovali pracovníky Povodí Vltavy a situaci spolu s nimi monitorovali i v pátek ráno.

„Úseky řek pravidelně sledujeme,“ ujistil mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. „Nejčastěji může dojít k potížím v důsledku zvýšených průtoků při tvorbě ledových bariér, nápěchů a zácp, které vzdují vodu. Ta se pak může rozlít mimo koryto. Na malých vodních tocích pak lze na rozrušení bariéry použít nějakou techniku, například bagr.“ Když ale hrozí povodeň, řeší se vše v součinnosti s povodňovou komisí. „Malše se v důsledku zamrznutí místy vylévá na břehy, jak se zvedá led ode dna,“ podělil se o svůj postřeh kaplický rybář Antonín Novotný.

Zdroj: Českokrumlovský deník, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině