Povodí Vltavy diskutovalo v Písku o upouštění Orlíku

20. října 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Orlík - sucho říjen 2015 - IMG_5330

Změny a možné důsledky změn v manipulačním řádu vodní nádrže Orlík byly hlavní náplní setkání představitelů Povodí Vltavy se starosty z obcí v okolí přehrady a tamními podnikateli v Písku. Informovala o tom jihočeská mutace deniku.cz.

„Jsme rádi, že se s námi konečně začalo Povodí Vltavy bavit a že jsme od něj dostali konkrétní vysvětlení a důležité informace od zástupce ČVUT, který nám podrobně vysvětlil studii o orlické přehradě,“ uvedl majitel Lodní dopravy Quarter Pavel Šofr. Dodal, že pro něj bylo zajímavou informací i to, že za posledních padesát let byly pouze čtyři povodně, což bylo nejméně za posledních 200 let.

Přínos v setkání vidí například také starostové Orlíku nad Vltavou Jan Mára a Zvíkovského Podhradí Josef Blažek. V jejich obcích už fungují nové čistírny odpadních vod, které stály spoustu peněz jen proto, aby do přehrady netekla splašková voda a aby voda v přehradě byla čistá. „Kdyby byla v budoucnu přehrada bez vody nebo jen s velmi malým množstvím vody, vzešly by tyto vysoké investice vniveč. Na schůzce jsme se dověděli, že má Jihočeský kraj k otázce vody v Orlíku váhavý přístup. Proto jsme se společně se starostkou Písku Evou Vanžurovou a starostou Kovářova Pavlem Hrochem, který je také krajským zastupitelem, rozhodli, že vyvineme aktivity, aby došlo ke konstruktivním změnám,“ vysvětlil krajský zastupitel a radní Písku Luboš Průša.

I když je velká část přehrady na území Jihočeského kraje, o hospodaření s vodou v ní rozhoduje výhradně Středočeský kraj. Ten je pod tlakem obcí na dolním toku, které se bojí povodní.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Orlík po letošním létu: Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině