Povodí Vltavy chce letos investovat přes 50 milionů Kč do jezů

Aktualizováno 20. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

jez

Povodí Vltavy chce v letošním roce začít s rekonstrukcí tří jezů, přičemž dokončeny by měly být v příštím roce. Do staveb na Sázavě a Nežárce chce firma investovat přes 50 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí povodí Hugo Roldán.

Jde o jezy Podělusy a Městečko na Sázavě a o Hamr na Nežárce. První rekonstrukce by měla stát několik desítek milionů, každá z dalších dvou do 20 milionů Kč. „U žádného z těchto tří jezů není v současné době žádná vodácká, ani jiná propust,“ řekl Roldán, podle kterého díky rekonstrukci právě propusti vzniknou. „Bude zásadně zlepšena možnost splutí jezů pro vodáky, a tím i zvýšená jejich bezpečnost,“ dodal mluvčí.

Povodí Vltavy v minulých letech investovalo do zvyšování bezpečnosti jezů miliony korun. Na mnohé jezy tak postupně přibyly výstupné žebříky, sklopné kruhy pro jištění záchranářů nebo vrhací záchranné kruhy pro laickou záchranu. Bezpečnost zvyšují i nástupní a přenášecí místa pro vodáky, opravy či budování nových vodáckých propustí. „Instalované samozáchranné prvky na jezech a nové vodácké propusti významně snižují počty smrtelných nehod na nich,“ dodal Roldán.

Jednotlivá povodí řek připravují se zástupci vodáků a Českým svazem kanoistů zlepšení vybavenosti jezů, které jsou označené jako nebezpečné. Povodí Moravy například očísluje jezy na způsob evidence železničních přejezdů, což by mělo pomoci záchranářům při případných zásazích.

Povodí Labe chce k 1. dubnu doplnit záchranné prvky. Na šesti z 11 míst se ztratilo lano a na dvou místech i házecí podkova. Povodí Ohře každoročně zajišťuje údržbu záchranných prvků na nebezpečných jezech Kynšperk a Černý Mlýn. Zabezpečovacími prvky pro potřeby hasičů vybavilo už loni Povodí Odry tři místa na Ostravici u Frýdlantu nad Ostravicí.

Zdroj:ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla