Povodí Ohře zvýší cenu povrchové vody méně, než předpokládalo

Aktualizováno 21. října 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

jez-a-mve-doksany-img_7086

Zdražení poplatků za odběr povrchové vody z Povodí Ohře od roku 2017 nedosáhne podle původních předpokladů koruny za metr krychlový, ale zřejmě jen asi 23 haléřů. Připomíná to zpravodajství ČTK.

Povodí totiž věří ve státní podporu výroby obnovitelné elektrické energie, kterou cenu dotuje. Cena za odběr povrchové vody je nyní 4,69 koruny za metr krychlový. Elektrickou energii povodí vyrábí ve vodních elektrárnách. „Podpora výroby elektrické energie má přímý dopad do výše ceny povrchové vody. Oprávněné náklady na správu povodí a správu vodních toků převyšují tržby za odebranou povrchovou vodu. Rozdíl je hrazen z přijaté podpory obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětlil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Přiznání podpory výroby obnovitelné elektrické energie není podle Svejkovského zatím zcela vyřešeno, ale současný stav umožňuje nezvyšovat skokově cenu povrchové vody na rok 2017. Pokud by podnik dotaci nedostal, znamenalo by to snížení jeho příjmů o 134 milionů korun. Zvažovalo se proto zdražení o 20 procent.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (malá vodní elektrárna v Povodí Ohře)

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka