Povodí Ohře varuje před vstupem na zamrzlé vodní plochy

6. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ledové kruhy na vodě

Zejména v souvislosti s blížícím se víkendem je aktuální varování, které dnes vydal státní podnik Povodí Ohře, ale které platí obecně pro celou republiku: Pozor na riziko prolomení ledů na tocích řek i na hladinách vodních nádrží.

Není led jako led. Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku tzv. ledochodu. Nejen že je snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami, ale i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku. K ledochodu přitom často dochází i při teplotách – 10 °C. Zde tedy platí jednoznačné opatření – NEVSTUPOVAT do koryt vodních toků!

Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících a i s nimi jsou spojena nepředvídatelná rizika. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší. I zde je nejlepší prevence – NEVSTUPOVAT na zamrzlé plochy!

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství