Povodí Ohře varuje před vstupem do koryt toků a na zamrzlé vodní plochy

6. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

led-mraz-ulomky-img_0095-1

Státní podnik Povodí Ohře vydal dnes varování před vstupem do zamrzlých koryt vodních toků. Podle mluvčího Povodí Jana Svejkovského tím mohou lidé riskovat svůj život.

Zamrzlá koryta vodních toků mají hned několik úskalí. Jde zejména o činnost proudící vody pod ledem, která lokálně významně zeslabuje ledovou celinu, a také o nebezpečí vzniku tzv. ledochodu. Je tak velice snadné se během okamžiku ocitnout pod ledovými krami. Rovněž i před naprosto nepředvídatelným ledochodem, který lze srovnat s lavinou, není úniku. „K ledochodu často dochází i při teplotách – 10 °C,“ zdůraznil Svejkovský.

Další ledové plochy vznikají na vodních nádržích a rybnících. S tím jsou spojena další rizika. I když je led relativně silný, často dochází k pohybu hladiny a ledová vrstva tak visí ve vzduchu. Prolomení ledu je pak nečekaně rychlé a ohrožení života o to větší. I zde je nejlepší prevence – nevstupovat na zamrzlé plochy.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství