Povodí Ohře cvičilo likvidaci ekologické havárie

10. června 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

Pracovníci Povodí Ohře cvičili likvidaci ekologické havárie při ústí Prunéřovského potoka do Ohře v Kadani, tedy v místě vzdutí hladiny vodním dílem Kadaň. Portál Naše voda o tom v pátek informoval mluvčí povodí Jan Svejkovský.

Představme si situaci, při které dojde například k havárii cisterny převážející pohonné hmoty. Ty vlivem havárie opustí cisternu a odtečou silničním příkopem do potoka. Aby se minimalizovaly jakékoli škody, zejména na životním prostředí, je nutné zasáhnout nejen včas, ale i dostatečně odborně a přesně. A k tomu právě takové havarijní cvičení slouží. Je zde nejen čas na vyzkoušení rozprostírání norných stěn, aplikaci látek vážících na sebe škodlivé látky, ale i seznamování s moderními prostředky a nejnovějšími poznatky aplikací látek a materiálů.

Ke všemu si při takovémto cvičení předávají zkušenosti nejen zaměstnanci Povodí Ohře z různých částí území od Aše až po Liberec, ale i dalších organizací. Mezi ně patří například zástupci státní správy, Hasičského záchranného sboru, odborných firem apod.

Akce proběhla dle plánu a bez komplikací. Významnou součástí programu byla i instalace hřebenové teleskopické norné stěny na rozšířeném ústí Prunéřovského potoka (cca 70 m). Instalaci prováděla havarijní četa provozu Chomutov, a to bezvadně.

Ostrá akce je ale vždy o něco složitější. Často se odehrává ve večerních či nočních hodinách, za deště, silného větru či jiných ztěžujících okolností.

Zdroj: Povodí Ohře

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině