Povodí Odry vyčistí dno přehrady Olešná

8. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sucho - Olešná listopad 2015 - Povodí Odry - IMGP2657

Povodí Odry začne čistit dno přehrady Olešná nedaleko Frýdku-Místku. ČTK to dnes řekla mluvčí města Jana Matějíková s tím, že Povodí odtěží okolo 180 000 metrů krychlových sedimentů, které se zde ukládaly přes 50 let.

Čištění se dotkne nejen samotné přehrady, ale i přilehlého rybníka Řehánek. „Těžit se bude zejména v místech přítoku, to znamená v oblasti Bahno-Hlíny poblíž restaurace Muroňka, a také v oblasti Jacht klubu. Dno vyčistíme také od cizorodých předmětů a pařezů, tedy pozůstatků původní aleje a budov,“ uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Přípravné práce jsou podle něj v plném proudu. Uvnitř přehrady již byly vybudovány dočasné komunikace, které budou sloužit k těžbě a odvozu sedimentů. „Předpokládáme, že samotná těžba by mohla být zahájena již v polovině srpna a ukončena na přelomu března a dubna příštího roku,“ doplnil investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak.

Odvoz vytěžených sedimentů bude mít podle mluvčí vliv na dopravu ve městě. V době těžby od 6.00 do 18.00 hodin projede městem navíc okolo 300 nákladních aut denně. Představitelé města pro ně hledali vhodnou trasu. „Vedena bude tak, aby se nákladní vozy vyhnuly opravovanému hlavnímu tahu na Ostravu a co možná nejméně omezovaly dopravu ve městě,“ řekl primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Odtěžením sedimentů z přehrady Olešná ve Frýdku-Místku bude obnoven retenční prostor, to znamená, že přehrada bude moci pojmout a také zadržet více vody, čímž se posílí protipovodňová ochrana a v období sucha bude zajištěna povrchová voda pro místní průmyslové podniky. Po odbahnění se v přehradě zvýší kvalita vody ke koupání.

Přehrada je vyhledávanou rekreační lokalitou. Postaven zde byl v minulých letech krytý i letní aquapark, 4,5 kilometru dlouhá cyklostezka i multifunkční hřiště.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Povodí Odry – Olešná v době loňského sucha

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství