Povodí Odry se stará o drobné pěvce

15. dubna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Povodí Odry budka ptačí

Celkem 30 ptačích budek pro drobné pěvce získal do správy státník podnik Povodí Odry. Informovala o tom ekoložka podniku Lenka Filipová s tím, že budky jsou kompenzací za ekologickou újmu záměru „Humanizace řeky Ostravice“ realizovaného statutárním městem Ostravou.

„Státní podnik Povodí Odry je nejen správcem toků, ale i správcem ubytovacích zařízení pro drobné pěvce – ptačích budek. Péče o budky našemu podniku byla svěřena spolu s dalšími objekty umístěnými na bermě řeky Ostravice. Budky jsou umístěné na stromech na pravém břehu pod soutokem s řekou Lučinou a na levém břehu v centru města podél řeky Ostravice a částečně také v Komenského sadech,“ vysvětluje Filipová

Podle ní mají ptáci o ubytování v budkách zájem. „Už tři z nich mají své letošní nájemce. Čtvrtá byla předmětem zkoumání strakapouda, který v ní buď hledal potravu v podobě vajíček či mláďat, nebo hnízdiště. Všechny vyvěšené budky nesou stopy od datlích zobáků a vletové otvory jsou osekané a porušené,“ informovala Filipová.

Po ukončení letošní hnízdní sezony pracovníci státního podniku Povodí Odry budky vyčistí, případně dle potřeby opraví a připraví pro další nájemníky v následující sezoně.

Naše voda, foto Povodí Odry

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství