Povodí Odry podporuje přesun vodní elektrárny z Heřminov do Kunova

23. září 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

MVE

Malá vodní elektrárna by měla v dohledné době stát v Kunově, který je místní částí Bruntálu. Informuje o tom Bruntálský a krnovský deník.

Patnáct bruntálských zastupitelů totiž zvedlo ruku pro první fázi příprav, což jsou změny územního plánu nutné pro tuto stavbu. Navrhovatelem, který inicioval změny územního plánu, je státní podnik Povodí Odry. Jak souvisí malá vodní elektrárna v Kunově s plánovanou stavbou přehrady v Nových Heřminovech?

„My změnu územního plánu vítáme, protože jednu malou vodní elektrárnu máme v zátopové oblasti zhruba v polovině zátopy v Nových Heřminovech. Pán, jehož parcely vykoupíme, už se stará, aby se vodní elektrárna přesunulado Kunova,“ prohlásil technický ředitel Povodí Odry Petr Březina. Povodí Odry už v Kunově rekonstruuje jez.

Návrh na změnu územního plánu představila zastupitelům Pavla Krupová, vedoucí odboru výstavby a územního plánování bruntálské radnice. V důvodové zprávě ke změně stojí, že se Povodí Odry zavázalo uhradit veškeré náklady. S rekonstrukcí jezu přitom souvisí nejen vodní elektrárna, ale také stavba rybího přechodu, havarijní profil, přípojka nízkého napětí a přeložka telekomunikačního kabelu. Projektant musí při budoucí výstavbě zohlednit, že bude malá vodní elektrárna v Kunově v zóně zátopového území. Držet se bude muset i dalších ustanovení, jakými jsou ochrana přírody a ovzduší i další předpisy.

Zdroj: Bruntálský a krnovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka