Povodí Odry omezilo kvůli suchu odtok z nádrže Žermanice

16. února 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

sucho - Olešná listopad 2015 - Povodí Odry - IMGP2708

I přes současné deštivé počasí není situace na některých přehradách vodohospodářské soustavy státního podniku Povodí Odry dobrá. Poukázal na to dnes technický ředitel Povodí Petr Březina s tím, že jde zejména o nádrž Žermanice, která je naplněna z 60 %, a Olešná, kde se plnění pohybuje pod 20 %.

Březina tak částečně korigoval údaje, podle nichž se vodní bilance v přehradách na frýdeckomístecku zlepšuje – uvedená oblast totiž spadá také do působnosti Povodí Odry. Podle Březiny sice hladina v obou výše jmenovaných nádržích, využívaných pro dodávky průmyslové vody, stoupá, malé sněhové zásoby nicméně neslibují jejich doplnění. Státní podnik Povodí Odry proto podniká preventivní kroky ke zmírnění důsledků sucha.

„Na základě povolení Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Povodí Odry provedlo další omezení odtoku z nádrže Žermanice s cílem zajistit vodu pro odběratele ArcelorMittal Ostrava a Biocel Paskov i při nepříznivém vývoji počasí a opakování sucha v tomto roce,“ uvedl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Situaci s nízkou hladinou na nádrži Olešná pak hodlá podnik využít k odtěžení nánosů v průběhu letošního roku, tedy před opětovným naplněním nádrže.

Podrobnější informace o aktuálním vývoji sucha a stavech na přehradách poskytne státní podnik Povodí Odry na připravované tiskové konferenci, která se uskuteční na počátku března.

ČTK a Naše voda, ilustrační foto Povodí Odry – Olešná podzim 2015

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace