Povodí Moravy zpřístupnilo na čtyři dny hráz Opatovické přehrady

25. března 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

opa

Od dneška do pondělí se může veřejnost projít po hrázi Opatovické přehrady na Vyškovsku. Státní podnik Povodí Moravy ji zpřístupnil u příležitosti 50. výročí svého založení a Světového dne vody 2016. Výhledu na údolí řeky Malá Haná a na vodní plochu nádrže si návštěvníci mohou užívat po čtyři dny. Pak se brána k hrázi opět uzavře, uvedli zástupci Povodí Moravy

„Hráz vodárenské nádrže je součástí ochranného pásma I. stupně tohoto vodního zdroje. Proto budou celou akci doprovázet bezpečnostní opatření,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Mimořádný přístup na hráz vede směrem od Opatovic kolem domu hrázného. Návštěvníci se mohou pohybovat výhradně na koruně hráze. Musí také dbát zvýšené opatrnosti. Technické i konstrukční možnosti přehrady odpovídají podmínkám, které zajišťují pouze provoz a obsluhu nádrže.

Vodárenská nádrž Opatovice je významným zdrojem vody, který po úpravě zásobuje přibližně 42.000 obyvatel Vyškovska pitnou vodou. Přehrada byla postavena v 70. letech na řece Malá Haná, která protéká Vyškovem. Hlavním účelem nádrže je zajištění vody pro zásobování obyvatelstva, proto v jejím okolí platí pásma hygienické ochrany a je vyloučena rekreace. Ze zásobního objemu v nádrži se odebírají přibližně dva miliony metrů krychlových vody ročně pro úpravu na pitnou vodu. Kromě zásobárny pitné vody je jejím účelem také zachycování povodňových vln.

Zdroj: ČTK, foto: PM

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla