Povodí Moravy začalo dnes v poledne upouštět Brněnskou přehradu

25. června 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Brněnská přehrada 87-big

Přehrady ve správě státního podniku Povodí Moravy mají v současné době veškeré retenční prostory volné a na nádržích dochází ke zvětšování volného zásobního prostoru. Informovala o tom dnes v poledne mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Povodí navíc začalo dnes v poledne upouštět také Brněnskou přehradu. „V současné době máme 2.SPA na odtoku z VD Mostiště a pod VD Nové Mlýny, v obou případech je to způsobeno řízenou manipulací (z VD Nové Mlýny v současné době upouštíme 220m3/s).  2.SPA je také na Moravské Dyji v Janově a na řece Jihlavě v Ivančicích, kde ale momentálně hladina klesá,“ uvedla Tomíčková.

Povodí očekává, že během dne dosáhne na 3.SPA řeka Dyje na přítoku do VD Vranov. „Ten stále upouštíme a je v něm dostatek prostoru pro zachycení zvýšených průtoků. Hladina vody v přehradě je nyní přibližně o dva metry níž, než při běžném provozu. Z VD Vranov nyní odtéká 130m3/s ( 1.SPA),“ konstatovala mluvčí.

Už v neděli byly podle ní z preventivních důvodů zvýšeny odtoky z některých vodních nádrží (Bystřička, Slušovice, Luhačovice, Koryčany). Po aktuální předpovědi ČHMÚ přistoupili vodohospodáři k dalšímu předpouštění nádrží – Vír, Letovice, Boskovice, Mostiště, Dalešice – Mohelno, Nové Mlýny.

Naše voda

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině