Povodí Moravy vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby

25. června 2016 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

stik

Povodí Moravy dnes vypustilo do Brněnské přehrady generační ryby – 20 candátů a 20 štik. Všechny jsou očipované. Generační ryby se vyznačují výbornou plodností a dobrými předpoklady pro rozmnožování a také dobrými hospodářskými vlastnostmi, řekl novinářům mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Podnik ryby vypustil u příležitosti svého 50. výročí.

Rybáře, kteří generační rybu chytí, vyfotí a zašlou číslo čipu, podnik odmění. „Vzhledem k velikosti nádrže a množství ryb v ní nebude mít čtyřicítka generačních kusů zásadní vliv na život pod hladinou. Jejich vypuštění je především symbolické právě ve spojení s výročím,“ poznamenal Chmelař.

Candáti i štiky patří mezi tradiční středoevropské dravé ryby, ač původ candáta je v povodích východní a jihovýchodní Evropy. Může dorůst délky až 130 centimetrů a do revírů se vysazuje jako doplňková ryba. Obývá spíše klidnější toky řek, nádrže a rybníky a je choulostivý na kvalitu vody. V dospělosti se živí takzvanými plevelnými rybami. Štika je jedním z nejrozšířenějších druhů ryb na severní polokouli. Je to noční dravec, který se živí plevelnými rybami, také menšími rybami stejného druhu. Může výjimečně dorůstat i více než 1,5 metru.

Povodí Moravy dnes také k výročí zpřístupnilo pro malé skupinky vnitřní prostory hráze Brněnské přehrady.

Zdroj: ČTK, Foto: wikimedia commons

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství