Povodí Moravy vyčistilo drobné vodní toky na Zlínsku a Vyškovsku

Aktualizováno 3. srpna 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Bořenovický potok

Některé drobné vodní toky ve Zlínském kraji a na Vyškovsku už nebudou obyvatele ohrožovat nenadálými lokálními povodněmi. Upozornila na to dnes mluvčí státního podniku Povodí Moravy Veronika Slámová.

Pracovníci státního podniku Povodí Moravy – provoz Zlín se totiž podle ní pustili do čištění nejproblematičtějších úseků krátce poté, co převzali a zkontrolovali více než 600 kilometrů nových drobných vodních toků po transformované Zemědělské vodohospodářské správě(ZVHS). První půlkilometr koryt pracovníci již vyčistili a nyní je čekají práce na dalším více než kilometru toků.

„Do této doby jsme vyčistili Rostěnický a Lysovický potok na Vyškovsku, Cetechovický potok II. na Kroměřížsku a Bořenovický potok u Holešova,“přiblížil vedoucí provozu Zlín Jaroslav Foukal. Pracovníci Povodí Moravy zde většinou odstranili naplaveniny, zátarasy a překážky, které bránily plynulému toku vody.

Na těchto drobných tocích tak pracovníci vyčistili a zprůtočnili koryta v délce půl kilometru. Další práce je čekají na více než kilometrovém území. „Jedná se zejména o Hájský příkop u Tlumačova, Hraniční potok u Měrovic na Hané a Lipinu v obci Zborovice,“vyjmenoval Foukal. Podle něj mohou práce probíhat hladce také díky vstřícné spolupráci se starosty dotčených obcí.

Veškeré práce provedli zaměstnanci za použití mechanizace Povodí Moravy, s. p. a to UDS a Menzi-Muck ze závodu Uherské Hradiště a T 815 z provozu Zlín.

Povodí Moravy, s. p. od 1. ledna spravuje většinu drobných vodních toků v povodí Moravy, které ještě v loňském roce patřily ZVHS. Podnik se tak začal nově starat o více než 7 200 kilometrů vodních toků.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině