Povodí Moravy vyčistí potok na Brněnsku zanesený nánosy

Aktualizováno 24. října 2014 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

15092011679

Státní podnik Povodí Moravy opraví do konce tohoto roku koryto potoku Hloušek, který protéká obcí Viničné Šumice na Brněnsku. V kilometrovém úseku bude nutné zpevnit jeho břehy kameny a odbagrovat z něj 400 metrů krychlových sedimentů a bahna. Práce přijdou firmu na tři čtvrtě milionu korun, řekla ČTK mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.

Podle ní půjde o jeden z letošních největších projektů Povodí Moravy v Jihomoravském kraji, zaměřených na údržbu koryt potoků a řek. Projekt je významným protipovodňovým opatřením. Zanesené koryto by při deštích nemuselo být schopno odvádět nahromaděnou vodu. Hrozí její rozliv v centru obce.

„Po vyčištění a úpravě koryta jsme volali delší čas. Chtěli jsme, aby byl potok v úseku zhruba sto metrů zatrubněný a mohla být rozšířena silnice vedle potoka. S tím jsme ale neuspěli,“ řekl dnes ČTK starosta Viničních Šumic Josef Drápal.

Povodí Moravy letos nechalo v Brně-Starém Lískovci obdobným způsobem vyčistit koryto řeky Leskavy. Speciálním bagrem z něj dělníci odtěžili 685 tun sedimentů. U Lanžhota na Břeclavsku firma za šest milionů korun zpevnila břeh řeky Kyjovky, jehož statika byla oslabena kvůli bobřím norám.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině