Povodí Moravy vybuduje dva nové rybí přechody na Dyji

6. května 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

rybí přechod Břeclav - IMG_0409

Speciální průchody pro ryby, které se jinak nedostanou přes dvojici jezů v Podhradí nad Dyjí, chystá Povodí Moravy. Píše o tom Znojemský deník Rovnost.

Podle něj má jít o naprostou novinku na řece Dyji, která má pomoci rybám v jejich přirozené migraci a má obohatit počty ryb v úseku řeky od Rakouska až po vranovskou přehradní nádrž. Jak zjistil Znojemský deník Rovnost, průchody pro ryby by mělo Povodí začít budovat už v příštím roce.

„Plánujeme obnovit migrační propustnost pro ryby. K tomu použijeme technologii obousměrných Archimédových šroubů. Druhotným výsledkem propustnosti ryb pak bude výroba elektrické energie,“ potvrdil mluvčí Povodí Petr Chmelař. Průchodné se mají migrujícím kaprům a dalším rybám stát jezy Zátiší a Krejčův jez. „Právě tyto jezy vytváří rybám migrační překážku na Dyji. Dojde tak k posílení kvality rybí obsádky celého úseku a zvýšení jeho atraktivity a biologické rozmanitosti. Jedná se o pilotní projekt,“ doplnil Chmelař. Vybudovat cesty dvojicí jezů chce Povodí od ledna příštího roku, hotovo by mělo být na jaře roku 2018.

Podle předsedy znojemské organizace rybářského svazu Vladislava Jana Michalcova jde o naprostou novinku. „Sice na krhovickém jezu se něco podobného také zkoušelo, ale není to ono. Jakých druhů ryb se to bude týkat, nedokážu nyní přesně říct. Bude záležet na velikosti těch průchodů.

Náklady na vybudování průchodů se mají pohybovat kolem dvaačtyřiceti milionů korun.

Zdroj: Znojemský deník, ilustrační foto (rybí přechod) Naše voda

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství