Povodí Moravy sníží hladinu vody v Brněnské nádrži o metr

6. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Brněnská přehrada 86-big

Přibližně o deset centimetrů za den bude Povodí Moravy ode dneška snižovat hladinu v brněnské vodní nádrži. Informoval o tom mluvčí Povodí Petr Chmelař s tím, že celkově chce podnik snížit hladinu vody v nádrži až o metr.

Důvodem je preventivní vytvoření dostatečného akumulačního prostoru pro případné tání sněhu, který zasypal ČR v první polovině týdne. Hladina brněnské údolní nádrže tak postupně klesne z 225 m na 224 m, čímž správce nádrže zvýší akumulační prostor v nádrži přibližně o 1,3 milionu kubíků. Vlivem snižování hladiny vody může dojít i k popraskání ledu. Ke snížení hladiny dojde také na Vranově, kde půjde voda o 40 cm dolů na kótu 342 m. Prostor pro zachycení vody v nádrži se tak zvýší o 2,5 milionu kubíků.

Vzhledem k příznivé předpovědi počasí očekávají vodohospodáři postupné odtávání sněhu, snižování hladiny na VD Brno a VD Vranov je tak pouze preventivní. „Stále platí výstraha, že vstup na každou velkou ledovou plochu vodních nádrží představuje riziko a je vždy na vlastní nebezpečí. Vlivem snížené hladiny může na místech, kde není led dostatečně silný, dojít k prolomení ledu i při menším zatížení,“ varuje mluvčí.

Naše voda, ilustrační foto (Brněnská přehrada) Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině