Povodí Moravy se stará o netopýry

15. července 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

nett

Celkem 14 budek pro netopýry nainstaluje ve čtvrtek 16. 7. v Olomouci Povodí Moravy, s.p. jako kompenzaci za zaniklé potenciální úkryty netopýrů při budoucím kácení stromů na nábřeží řeky Moravy, které se koná v rámci přípravných prací výstavby protipovodňových opatření Olomouce. Oznámila to mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) zakoupili zaměstnanci PM dvě zimní budky, jednu celoroční pro instalaci na zeď a 11 univerzálních budek. První instalace se koná v 9 hodin v areálu závodu Horní Morava Povodí Moravy, s.p. u Dětského domova za účasti zástupců ČESONu. Budky budou umístěny na duby v reálu závodu pomocí plošiny. Zároveň zde zaměstnanci PM zavěsí dutý kmen, který netopýrům poskytne další útočiště. Další budky budou umístěny v úseku od železničního mostu po most Masarykova, u areálu VŠ kolejí a dále na jezu na obtoku, kde budou budku instalovat pracovníci HZS.

„Tato preventivní instalace budek má poskytnout netopýrům čas k nalezení těchto nových úkrytů a zabydlet se v nich ještě před samotným zásahem do stávajících porostů. Přechod do nových sídel tak pro ně bude méně stresující než kdyby měli být transferováni těsně před samotným kácením,“ doplnil ředitel závodu Horní Morava (Povodí Moravy, s.p.) Jiří Zedníček.

Naše voda, ilustrační foto: wikimedia commons, Fallschirmjäger

 

S pozdravem

Bc. Gabriela Tomíčková
tisková mluvčí

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině