Povodí Moravy: Problémy se zanesenými vodními toky nám musíte hlásit

6. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Státní podnik Povodí Moravy eviduje množství problémů s nedostatečně vyčištěnými drobnými toky, které zdědil po bývalé Zemědělské vodohospodářské správě (ZVHS). Jedním z nich je údajně zanesené koryto kanalizace v obci Libivá na Mohelnicku.

Problém ale je, jak dnes v rozhovoru pro portál Naše voda uvedla mluvčí Povodí Veronika Slámová, že ani obec, ani nikdo z občanů zmiňované obce o zaneseném korytu podnik neinformoval. Povodí přitom podle ní eviduje množství písemných žádostí o problémech s drobnými vodními toky po ZVHS, a podle možností a závažnosti se je také snaží operativně řešit. „Podstatné ale je, aby nás obec nebo občan kontaktoval,“ zdůrazňuje Slámová. V takovém případě se na místo vydají technici Povodí a posoudí místní situaci. „Pokud jde o permanentní riziko ohrožení, řešíme takové situace prioritně,“ uvedla mluvčí.

O problémech v obci Libivá informovalo pondělní zpravodajství České televize. Podle reportáže v sobotu 25. února zatopila voda z tajícího sněhu z polí nad vesnicí několik rodinných domků. Podle obyvatel byla na vině nedostatečná kapacita místní kanalizace a znečištěná strouha, která vodu z obce odvádí. Představitelé obce ale tvrdí,že kanalizace je v pořádku. Možná i proto o možných problémech se zatopením Povodí neinformovali.

Podniky Povodí převzaly v průběhu loňského roku od ZVHS tisíce kilometrů většinou drobných vodních toků. Všechny vodní toky ale podniky Povodí nespravují. K tomu, aby obce či občané směrovali svůj podnět k řešení problému správným směrem, musí si proto nejprve zjistit, kdo za příslušný tok odpovídá.

Samotné Povodí Moravy podle Slámové počítá v následujícím období se zvýšenou aktivitou ohledně čištění drobných toků. „V minulých dnech bylo prioritou odstraňovat z koryt potoků či řek led a zprůtočnit tak jejich koryta, nyní se budeme zase více soustředit na čištění,“ slibuje mluvčí.

Petr Havel

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace