Povodí Moravy podalo trestní oznámení na žháře vypalující okolí řek

20. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Spojená_Bečva-detail

V první polovině března opakovaně hořela tráva a mladé stromky na pravém břehu Bečvy mezi Hranicemi a Lipníkem nad Bečvou. Jak dnes uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková, Povodí se domnívá, že požáry někdo zakládá úmyslně.

Požáry, které zničily břehové porosty v úseku delším než půl kilometru, si přitom vždy vyžádaly výjezd hasičů Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Povodí Moravy i proto podává trestní oznámení na policii, protože se domnívá, že břeh těsně pod přítokem říčky Jezernice někdo zapaluje úmyslně.

Oheň poškodil v úseku dlouhém 550 metrů 87 kusů vysázených stromků stáří 3 až 10 let. Povodí Moravy odhaduje škodu na 90 000 korun – stromky bude totiž potřeba zasadit znovu. Chrání břehy proti erozi a jsou útočištěm mnoha živočichů. Požáry se v tomto místě opakují znovu po čtyřech letech. V dubnu 2010 pod ústím Jezernice do Bečvy došlo k opakovaným požárům se škodou přes 100 000 korun.

Výsadba břehových a doprovodných porostů tvoří významnou činnost Povodí Moravy. Po výsadbě je třeba provádět i následnou péči o vysazené stromky (vyžínání nebo v nepříznivém období nutnost zalévání). Bečva je v místě mezi Hranicemi a Lipníkem nad Bečvou významným krajinotvorným prvkem a Povodí Moravy se snaží veškerá protipovodňová opatření  budovat co nejvíce v souladu s původním rázem krajiny.

Naše voda, foto lokality: Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka