Povodí Moravy plánuje vypustit nádrž Křetínka

2. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

IMG_7377 letní koupaliště

Tisíce lidí míří každé léto za koupáním na přehradu u Letovic na Blanensku, vodní nádrž známou pod názvem Křetínka vyhledávají i rybáři. Jak ale informuje brněnská mutace portálu idnes.cz., podle plánů Povodí Moravy mají všichni na rekreaci u vody možná až na šest let zapomenout.

Do roku 2020 zde chce totiž začít s rozsáhlou opravou 126 metrů dlouhé hráze, především přelivu. Kvůli bezpečnostním opatřením by voda v nádrži měla klesnout až o 14 metrů. Zástupci obcí v okolí přehrady proti samotné rekonstrukci nic nemají, rozhodně ale odmítají, aby se tak razantním způsobem snížila hladina. Upadla by totiž atraktivita Křetínky, jež zahájila provoz před 30 lety. „Rozhodně nesouhlasíme s vypouštěním o tolik metrů. Pokud k tomu povodí přistoupí tak, jak navrhuje, půjde o totální konec rekreace v oblasti kolem vodní nádrže,“ prohlásil místostarosta Letovic Jiří Palbuchta.

Povodí Moravy  ale tvrdí, že se rekonstrukce za zhruba 160 milionů korun bez takového snížení hladiny neobejde. „Při opravách musíme vytvořit dostatečný akumulační prostor pro případné povodňové přítoky, aby nebyla v době rozebrání stávajících konstrukcí ohrožena bezpečnost hráze. Pokud by tímto způsobem nebylo vodní dílo dostatečně zabezpečené před přívaly vody při povodni, hrozilo by protržení,“ vysvětlil mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Letovičtí rybáři v čele s Milanem Raškou naopak upozorňují, že takový zásah bude mít dopad na život ryb a potažmo celou vodní vegetaci v nádrži. Ryby by museli vylovit a umístit jinam, při tak sníženém stavu hladiny by jinak uhynuly.

Zdroj: http://brno.idnes.cz, (redakčně kráceno) ilustrační foto Naše voda (rekreační koupání)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství