Povodí Moravy odtěží pod jezem v Troubkách nánosy po povodních

Aktualizováno 21. března 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

hladina5

Pracovníci Povodí Moravy odstraňují v těchto týdnech pod jezem v Troubkách v korytě řeky Bečvy štěrkopískové nánosy nahromaděné po loňských povodních. Uvedla to Veronika Hrdá, mluvčí Povodí Moravy.

Nánosy totiž odklání říční proudnici a nerovnoměrně namáhá jezové vývařiště, které má za úkol plynule převádět vodu a utlumit její kinetickou energii. Od konce února do závěru března by z koryta Bečvy u Troubek mělo být odvezeno zhruba 3000 krychlových metrů nánosů, které Povodí Moravy umísťuje do meziskladu a využívá je dále i  jako stavební materiál pro vlastní potřebu.

Pod jezem v Troubkách tak vyvrcholí série akcí pro udržení a zvýšení kapacity říčního koryta Bečvy, započatá již v loňském roce. Státní podnik už povodněmi nanesený materiál odtěžil  v lokalitách nad silničním mostem v Lipníku nad Bečvou, dále nad i pod jezem Osek nad Bečvou a konečně pod jezem Přerov a nad lávkou U Loděnice. Odstranění nánosů ve zdržích jezových těles, v podjezí a v intravilánových oblastech měst a obcí mělo přitom pro Povodí Moravy vysokou prioritu. Kvůli výskytu chráněné fauny zajistil podnik veškerá povolení od příslušných orgánů a práce po celou dobu monitoroval odborný hydrobiologický dozor.

Zdroj: Povodí Moravy

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině