Povodí Moravy odklízí naplaveniny z Brněnské přehrady

19. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

znečištěná voda

Od včerejšího dne odklízejí pracovníci státního podniku Povodí Moravy nepořádek z hladiny Brněnské přehrady. Jak dnes přitom informoval mluvčí Povodí Petr Chmelař, jen z okolí hráze vytáhli a odvezli přes třicet tun naplaveného nepořádku, zejména větví, odpadků a pet lahví.

Přibližně 30 t naplavenin odvezly během včerejška tři plně naložené nákladní vozidla z okolí hráze, odkud je vodohospodáři vytahovali pomocí těžké techniky. Další naplaveniny se drží v zátokách. Jejich množství jen v Rakovecké zátoce, kterou začali čistit dnes, odhadují rovněž přibližně na třicet tun a práce zde potrvají po celý den. Naplaveniny vodohospodáři třídí – odtěžené dřevo odvážejí usušit do meziskladiště ve Veverské Bítýšce a odpadky odvážejí na skládku. Pokud to bude potřeba, budou práce pokračovat i v dalších dnech.

Úklid přehrady se provádí každoročně před zahájením plavební sezóny, například loni bylo takto od hráze odtěženo 15 t nepořádku. Naplaveniny do přehrady spláchly srážky a zvýšené průtoky při jarním tání.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy