Povodí Moravy nevylučuje v Beskydech druhý stupeň povodňové aktivity

15. května 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Náplavka - velká voda - DSCN5295_-_kopie

Od včerejšího večera zaznamenali vodohospodáři v Povodí Moravy nejvýraznější srážky na nádrži Horní Bečva – 19 mm/24hod, ve Valašském Meziříčí – 10 mm/24hod a na vodním díle Bystřička – 9 mm/24hod. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.V současné době není ale podle jejích údajů dosažen žádný stupeň povodňové aktivity (SPA). „Na vodních tocích Rožnovská Bečva a Velička jsme zaznamenali vzestup. Na ostatních tocích je setrvalý stav,“ uvedla mluvčí. S ohledem na možný výskyt trvalého a vydatného deště pokračuje podle ní preventivní předpouštění nádrže Bystřička. Odtok byl zvýšen z původních 0,5 m3/s na současných 5 m3/s.  Na nádržích Horní Bečva a Karolinka jsou manipulacemi udržovány stávající volné zásobní prostory, retenční prostory jsou na všech nádržích ve správě Povodí Moravy volné.

„Očekáváme, že v případě výskytu předpovídaných srážek, může docházet v následujících dnech k nárůstům průtoků ve vodních tocích v oblastech zasažených srážkami, zejména v oblasti Beskyd a horní Moravy, a to s dosažením I. SPA, nelze však vyloučit i dosažení II. SPA,“ konstatovala Tomíčková.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (počátek povodní v Praze)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině