Povodí Moravy nesouhlasí s novoročním koupáním v nádrži Vír

29. ledna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

vodní nádrž Vír PMO

Státní podnik Povodí Moravy rozhodně nesouhlasí s každoroční akcí „novoročního koupání“ ve vodárenské nádrži Vír. Zdůraznila to dnes mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Akce se podle svědků opakovaně účastní přímo starosta Víru Ladislav Stalmach. „V minulých dnech proto generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský písemně pana starostu vyzval k tomu, aby podobné aktivity přestal podporovat a respektoval zákaz koupání v přísně chráněné lokalitě,“ uvedla Tomíčková.

Hodovský starostu Víru, jako nejvyššího zástupce místní samosprávy, podle mluvčí dále požádal, aby šel naopak příkladem také ostatním spoluobčanům a rekreantům. Vodárenská nádrž Vír patří totiž k nejvýznamnějším vodním zdrojům, nejen v dílčím povodí řeky Dyje, ale i v celé České republice. Pitnou vodou zásobuje města a obce s téměř půlmilionem obyvatel. Každou vteřinu se z ní odčerpává téměř 50 litrů vody.

„V loňském roce nabylo účinnosti opatření, které nově stanovuje ochranná hygienická pásma nádrže. Jejich zavedením se zrušila dlouholetá nadbytečná omezení, podstatně se uvolnil prostor pro rozvoj hospodářských aktivit a v neposlední řadě se umožnilo maximální možné rekreační využití okolního území nádrže. Nově stanovená pásma vnímáme jako vstřícný a zároveň nejvýše možný kompromis vůči místím obyvatelům, “ říká Hodovský.

Základní ochrana vodního zdroje je však podle vodohospodářů nezbytná a koupání ve vodárenské nádrži Vír zůstává i nadále přísně zakázáno.

Naše voda, foto Povodí Moravy (nádrž Vír)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace