Povodí Moravy dnes zahájilo opravu koruny hráze přehrady Vranov

3. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

prehrada-vranov-pohled-z-hraze

Povodí Moravy dnes zahájilo rekonstrukci koruny hráze Vranovské přehrady na Znojemsku. Akci, o které již portál Naše voda informoval, dnes připomíná zpravodajství ČTK s tím, že opravy vyjdou na zhruba 58 milionů korun.

Oprava hráze je nutná kvůli nevyhovujícímu technickému stavu, špatně jsou na tom především konstrukce přemostění přelivů. Rekonstruovat se však budou i mostní opěry, mostní závěry i zábradlí na obou stranách hráze. Oprava čeká také betonové plochy pod jeřábovou dráhou i osvětlení na koruně. Stavbaři zároveň odstraní a zpětně položí vozovku včetně izolací. Po celou dobu stavby bude koruna hráze pro veřejnost uzavřena, počítá se ale s náhradní dopravou pro pěší a turisty formou přívozu. Náhradní přístaviště začne fungovat v lokalitě Skalka a zajišťovat bude spojení levého a pravého břehu nádrže. Opravy potrvají dva roky a dotknou se tak dvou letních turistických sezón. „Celou akci Povodí Moravy naplánovalo tak, aby zasáhla pouze dvě letní rekreační sezony. Práce proto začínají na podzim 2016 a skončí na jaře 2019,“ uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Vodní nádrž Vranov leží na Dyji a patří k nejstarším vodním dílům v povodí. Její plocha je zhruba 760 hektarů, což je třikrát více, než má Brněnská přehrada. Hráz je betonová gravitační, v koruně má délku 290 metrů, šířku sedm a výšku 47 metrů nad terénem. Celkový objem nádrže přesahuje 133 milionů metrů krychlových. Vranovská přehrada patří k vyhledávaným rekreačním lokalitám.

Zdroj: ČTK, foto Naše voda – Nina Havlová (pohled z koruny hráze)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině