Povodí Moravy chystá protipovodňové investice za 625 milionů

Aktualizováno 7. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Střední Morava - PMO

Do čtyř let by obyvatelé kraje měli být lépe chránění před záplavami. Jak totiž připomíná zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES, Povodí Moravy chystá velké stavby za stamiliony korun, které pomohou Kunovicím, Tlumačovu i Koryčanům.

Povodí Moravy chystá už třetí etapu protipovodňových opatření. Dohromady bude stát 625 milionů korun a Ministerstvo zemědělství už má peníze rezervované. „Region by tím měl být z velké části ochráněný. I když touto etapou to rozhodně nekončí,“ naznačil ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Po sedmnácti letech se tak konečně blíží den, kdy se nové hráze dočká třeba Tlumačov. Obec, ve které před sedmnácti lety řeka Morava zaplavila přes 130 domů, z nichž část úplně zdemolovala. Povodí tady plánuje postavit hráz delší než tři kilometry za více než 120 milionů korun. Obec už má vyřešené pozemky a připravenou dokumentaci. Příprava ale bude trvat ještě dva roky.

Další novinkou bude rekonstrukce vodní nádrže v Koryčanech na řece Kyjovce. Po úpravách z ní bude možné bezpečně odpouštět při povodních větší množství vody než teď. Změny vyhlížejí také v Kunovicích. Před čtyřmi lety se tam probořila hráz řeky Olšavy, která v obci vytvořila mnohdy metr hlubokou lagunu, která měřila kolem kilometru. Zaplavila několik ulic a velké škody napáchala hlavně v desítkách novostaveb. Stavebníci tady zvýší hráze tak, aby zvládly mnohem větší nápor vody než dosud. Úpravy na Olšavě patří mezi nejdražší a vyžádají si skoro 145 milionů korun. Začít by se mělo za tři roky.

Správce řeky se v nejbližších letech pustí také do zvýšení ochrany Zdounek a Brumova-Bylnice, dokončí úpravy koryta Moravy v Uherském Hradišti a Starém Městě a pomůže v Uherském Brodě.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj, foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka