Povodí Moravy chce vrátit do řek původní druhy

Aktualizováno 22. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pstruharstvi-jeseter-img_1670

Kromě omezení rizik sucha a povodní řeší státní podnik Povodí Moravy řadu projektů, které mají řekám a vodě v krajině obecně pomoci. Uvedl to v rozhovoru pro Brněnský deník generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Jejich nedílnou součástí je přitom podle Hodovského sověta. „Věřím, že osvěta spojená s vodou musí začínat už v dětském věku a musí být nenásilná a zajímavá. Jde o to, aby lidé nechápali vodu jako něco automatického, co spotřebovávají, ale že je součástí přírody a jako takovou ji musíme chránit. Proto máme několik vzdělávacích projektů pro školy, proto dlouhodobě pořádáme dětskou tvořivou soutěž Voda štětcem a básní, kde se nám daří zaujmout stále více základních škol, které se do projektu zapojují. A i proto jsme pořádali na Brněnské přehradě zábavný dětský den s vypouštěním dravých ryb,“ informoval generální ředitel.

Povodí Moravy také hodlá do řek vrátit některé druhy ryb. „I proto jsme letos vysadili do Dyje a Moravy prvních pět tisíc jeseterů malých. Je to součást nadnárodního projektu zemí v povodí Dunaje a jeseter je na středním Dunaji jeho vlajkovou lodí. V přítocích Dunaje už některé jeho druhy vyhynuly, přitom je to ryba, která je jednou z nejstarších archaická ryba, která má třeba znaky zkostnatělosti pradávných druhů. Naším cílem je do řek vrátit i další původní ryby, jako jsou piskoř, ostroretka, podoustev nebo další. Tyto druhy třeba nejsou tak atraktivní pro rybáře, ale do našich řek patří,“ zdůraznil v rozhovoru Hodovský.

Zdroj: Brněnský deník (redakčně upraveno a kráceno), ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství