Povodí Labe se obává komplikací při úpravách řeky

23. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Labe Přelouč léto 2015 - IMG_8023

I když je kvůli nízké hladině opět nemožné pro nákladní lodě splouvat Labe, větší problémy přinese správci tohoto vodního toku – státnímu podniku Povodí Labe, budoucí vyhlášení evropsky významné lokality. Informovalo o tom zpravodajství České televize.

Chystané úpravy na řece budou nejspíš podléhat složitějším schvalovacím procesům. Správci řeky teď nově budou muset dopředu všechny práce dávat k posouzení agentuře na ochranu přírody. Teď třeba mohli některé věci dělat pouze na ohlášku. Vždy se bude zkoumat, jestli ta daná práce nemůže ohrozit bobra nebo losos. Právě je totiž bude evropsky významná lokalita více chránit a Povodí Labe si stěžuje, že se tím celý úklid řeky zkomplikuje a vše se prodlouží. Ovšem více než papírování se obávají ztráty času, protože zatím mohou v řece pracovat pět měsíců v roce. Podle informací, které má Povodí Labe, by se tato doba mohla zkrátit na 2,5 měsíce. Největší potíže by nastaly při akutních problémech, jako jsou třeba povodně.

To ale odmítá ministerstvo životního prostředí a tvrdí, že podobné závěry jsou  zatím předčasné.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (Labe)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině