Povodí Labe: Letošní velkou povodeň by ani nádrž Nepokoj nezastavila

15. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

rybník částečně zarostlý - 08

Do konce července sepsat požadavky zatopených obcí kolem Mrliny, zjistit, v jakém stavu je hráz Bučického rybníka v Rožďalovicích, nebo jak pokračuje obnova Komárovského rybníka. To je podle Středočeského deníku výstup z konference Povodně 2013.

Na ní se minulý týden na nymburské radnici sešla desítka starostů měst a obcí nejvíce postižených červnovou povodní se zástupci Povodí Labe a Státního pozemkového úřadu. Častým a neustále se opakujícím zdrojem dohadů a úvah byla výstavba suchého poldru (nádrže) v místě bývalého rybníka Nepokoj v Zábrdovicích u Křince. Ten má svou papírovou historii už v roce 2003.

Vše brzdí byrokracie a majetko-právní vztahy. „Z osmi vytipovaných nádrží se nám vyjevily dvě nejdůležitější, a to nádrž Mlýnec na Mrlině a nádrž Nepokoj na Štítarském potoce. Zamrzlo to však v roce 2010 na nesouhlasech ze strany vlastníků půdy,“ uvedl ředitel Povodí Labe Pavel Řehák. Jenže pokud se povodeň v určité oblasti opakuje, nemusí být nutná nadpoloviční většina vlastníků pro. „Možná pronesu kacířskou myšlenku, ale já si myslím, že návrh na nádrž Nepokoj zůstal někde ležet a nebyl pro Povodí prioritou, tak se nic nestalo,“ zlobil se starosta Křince Milan Moc.

Ovšem zástupci Povodí Labe hovoří o tom, že letošní divoké povodni by nádrž Nepokoj moc nepomohla. I přesto, že se do ní vejde 2,5 milionu kubíků vody. Na konferenci i tak převážil fakt, že jeho výstavba je pro oblast kolem Mrliny důležitá.

Jaroslav Janata z Vestce ví o povodních své. Vrací se do obce s krutou pravidelností a čím dál větší razancí. „Musíme s tím hodně rychle něco dělat, abychom nedopadli hůř. Přímo uprostřed obce máme hráz mezi řekou a rybníkem. Ta kdyby praskla, to si nechci ani představit. Druhé kritické místo je pod Obecnicí,“ rozkrýval Janata. Nezůstal bez odezvy. „Okamžitě začneme jednat, aby ohrožení z rybníka nehrozilo,“ zareagoval do té chvíle spíše úřednický Pavel Řehák z Povodí Labe. Další poznatek z letošních povodní je podle starostů ten, že největší problém nakonec vykonaly bezejmenné potůčky.

V sobotu 27. července se v nymburském pivovaru uskuteční koncert, jehož výtěžek poputuje do nejvíce postižených obcí na Nymbursku. Vystoupí Aleš Brichta Project a skupina Soustrast.“

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka