Povodeň si na obyvatele Žabníku u Odry od letošního května už nepřijde

3. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stavba hráze v nejkritičtější záplavové oblasti Ostravy se chýlí ke konci. Píše o tom Moravskoslezský deník s tím, že státní podnik Povodí Odry připravuje další protipovodňová opatření na vodních tocích.

Protipovodňová hráz v Ostravě­ – Koblově by měla už od května chránit dvě desítky domů v nejkritičtější záplavové oblasti, Žabníku. Místní, kteří trnuli strachem z povodní při jakémkoliv vydatnějším dešti, by si tak měli v nejbližší době oddychnout. V současnosti je stavba hráze u řeky Odry v plném proudu.

„Měla jsem vodu v domě dokonce i dvakrát do měsíce. Nyní konečně cítím velkou úlevu,“ popsala své pocity Marie Doležalová, bydlící pár set metrů od řeky. Zhruba kilometrová hráze se začala stavět v únoru minulého roku. Záplavová oblast Žabník u řeky Odry patří k nejkritičtějším místům ve městě. Pravidelně zde zasahovali moravskoslezští hasiči. „Pokaždé, když Odra vystoupala na takzvanou pětiletou vodu, tak v těchto místech došlo k rozlivu, takže jsme museli za pomoci dobrovolných hasičů stavět norné stěny – a to byla zpravidla práce na desítky hodin,“ popsal Vladimír Vlček z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Projekt protipovodňové hráze stál město sedm milionů korun a dalších třináct milionů korun investovalo do výkupu pozemků. „Projektovaná cena celé hráze byla 140 milionů bez DPH, vysoutěžilo se to nakonec ministerstvem financí za zhruba 49 milionů korun,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že výstavbu hráze a rekonstrukci vodovodů a kanalizací zaplatí ministerstvo financí.

Státní podnik Povodí Odry v současné době připravuje i protipovodňová opatření na vodním toku Polančice na území města Klimkovic a městského obvodu Polanka nad Odrou. „Opatření spočívají ve zkapacitnění vlastního vodního toku a výstavbě dvou suchých poldrů na území města Klimkovic. Město v letošním roce poskytne státnímu podniku Povodí Odry dotaci na výše uvedenou přípravu stavby ve výši 500 tisíc korun,“ dodala mluvčí Vojkovská.

Zdroj: Moravskoslezský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (protipovodňová opatření Povodí Odry)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka