Poválkové chodníky na Šumavě procházejí inovací

19. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

NP Šumava - chodníky - IMG_7127

Správa Národního parku (NP) a CHKO Šumava každoročně vyměňuje stovky metrů dřevěných poválkových chodníků, které vydrží, podle umístění a materiálů, od pěti do deseti let. Připomíná to mluvčí Správy NP Jan Dvořák.

„Většinou jsme vyráběli dřevěné chodníky ze smrkového dřeva. Nově jsme ale začali používat modřínové fošny a trámky, které by měly vydržet o několik let déle,“ vysvětluje náměstek ředitele pro oblast investic Miloš Juha. „Navíc jsme všechny nové chodníky začali osazovat krajovými lištami, které slouží jako bezpečnostní prvek především pro návštěvníky, kteří se pohybují na invalidním vozíku a také pro turisty, jenž vyrazí na Šumavu s dětskými kočárky,“ dodává.

Letos vyrobili truhláři Správy NP v dílně v Borových Ladech 120 metrů poválkového chodníku na Jezerní slať a 340 metrů poválkového chodníku přes Cikánskou slať. „Bezmála půl kilometru chodníků nás vyšlo na zhruba 300 tisíc korun. Vedle toho ale naši truhláři nově opravili vyhlídkovou plošinu na Chalupskou slať za 20 tisíc,“ konstatoval Dvořák.

Už teď se podle jeho údajů pomalu sestavuje plán oprav a obnovování dřevěné, turistické infrastruktury na území NP a CHKO Šumava. Z něj vyplývá, že v roce 2015 se bude obnovovat 140 metrů povalkových chodníků u Prášilského a Plešného jezera, 64 kompletních sedacích souprav, dva mostky a 20 metrů zábradlí.

„Dostat se co nejdále a co nejvíce vidět, to chceme nabízet jak zdravým, tak i hendikepovaným návštěvníkům, i proto jsou dřevěné chodníky jednou z nejdůležitějších součástí turistické infrastruktury, o kterou musíme dbát a je třeba je vylepšovat podle potřeb návštěvníků a možností Správy,“ zakončuje ředitel NP a CHKO Šumava Pavel Hubený.

Naše voda, foto NP Šumava

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství