Potravinová bezpečnost v ČR: Kvalitní půda a dostatek vody

Aktualizováno 10. května 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

rybnik-leto5

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) není proti zpřísnění podmínek péče o krajinu, jak to navrhuje Evropská Komise v reformě společné zemědělské politiky EU (SZP) po roce 2013, pokud taková opatření nebudou znamenat byrokratickou zátěž zemědělců.

Uvedl to dnes předseda ASZ Josef Stehlík. Ten také vysvětlil postoj soukromých zemědělců k takzvané potravinové bezpečnosti naší země. „Skutečná potravinová bezpečnost státu je zachování rozlohy a kvality zemědělské půdy a dostatek kvalitní vody,“ zdůraznil Stehlík. ČR by proto měla být v současných diskusích o reformě SZP a jejím „ozeleňování“ (greening) aktivní právě v ochraněvod a využít svou pozici evropského rozvodí.

„Naše krajina ztratila schopnost vodu zadržovat a zásoby vody ubývají, mimo jiné i proto, že naše země je rozvodím Evropy a veškerá voda od nás odtéká do moří,“ uvedl Stehlík již dříve pro portál Naše voda. Podotkl přitom, že zatímco v minulosti bylo v ČR asi 150 000 hektarů rybníků a drobných vodních ploch, v současné době se tato plocha snížila zhruba na jednu třetinu.

Zdroj: Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství

Naši partneři