Potravinářská inspekce varuje před kyselinou, která připomíná normální nápoj

12. ledna 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

ACTO1 kyselina jako nápoj

Do České republiky byl dodán výrobek, který může být podle vzhledu zaměněn za nápoj, přestože se jedná o koncentrovanou, 70procentní kyselinu octovou. Informoval o tom mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Michal Spáčil.

O nebezpečném produktu původem z Litvy se podle Spáčila dozvěděla SZPI z Německa,  prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). „Inspekce okamžitě zahájila šetření a inspektoři nyní ověřují, jestli se výrobek dostal do tržní sítě a ke spotřebitelům,“ zdůraznil mluvčí.

Jde o 70procentní kyselinu octovou v balení o objemu 330 ml, výrobcem je firma ACTAS, AB, Naujoji g. 26, LT-17247 Jašiunai, Šačininku r., Litva, čarový kód výrobku 4 770211 224194, datum minimální trvanlivosti (DMT) 12/10/2012. Originální obal je označen slovy„MAISTINÉ ACTO 70% RūGŠTIS“.

Produkt byl podle informací z RASFF dodán na území ČR v počtu několika desítek kusů do lokálních prodejen smíšeného zboží. SZPI důrazně varuje před použitím tohoto produktu k přímé spotřebě.

Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách