Potravinářská inspekce odhalila loni 12 případů nevyhovujících vzorků burčáku

5. ledna 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Statistiky a kauzy

hrozny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dnes představila výsledky kontrol burčáků vyrobených v loňském roce. Podle ředitele odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI Jindřicha Pokory nevyhovělo předpisům celkem 12 vzorků burčáku.

I když v absolutním porovnání s rokem 2010 byl loni počet nevyhovujících burčáků nižší, je zejména pančování burčáku vodou a využití jiných než tuzemských hroznů k výrobě burčáku velmi často se vyskytujícím problémem. Prakticky každý druhý kontrolovaný vzorek burčáku na tuzemském trhu odhaluje klamání spotřebitele. Ze statistik SZPI například vyplývá, že v roce 2010 bylo kontrolováno celkem 47 vzorků burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu, z nichž nevyhovělo 20 vzorků. Z 32 vzorků označených přímo jako burčák pak nevyhovělo 16 vzorků.

I loni bylo nejčastějším prohřeškem použití hroznů, které nebyly tuzemského původu, a přidávání vody. Burčák je přitom podle Pokory chráněné označení původu, proto nesmí být k jeho výrobě použity hrozny ze zahraničí. Zahraniční původ suroviny prokazuje SZPI izotopovou analýzou, stejnou technologii také používají inspektoři k odhalení přidané vody.

Hrozny zahraničního původu používají výrobci burčáku proto, že je zahraniční produkce levnější. Tím se ale dopouštějí klamání spotřebitele.

Podle údajů SZPI použily přitom zahraniční hrozny k výrobě burčáku následující výrobci: Vinařství V&M Zborovský, v.o.s., Velké Pavlovice, S.O.Č.-Velké Bílovice,s.r.o., Vinařství Ing. Leopold Vlk, Hlohovec 404, a Petr Marada, Mikulčice. Vodu přidanou do burčáku pak SZPI zjistila u společnosti České vinařství Chrámce s.r.o, ve dvou případech u vzorků z Vinařství Josef Forman, Perná 260, a dále u společnosti  Víno Šimák s.r.o., Mikulov a Vinařství František Knápek, Strachotín. Přídavek nepovolené látky pak byl odhalen ve dvou případech o burčáků společnosti Bazény Aqua spol.s.r.o., Brno a dalším výrobcem byl František Vavřík, Strážnice.

Petr Havel

 

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka