Potápěči z Plzně oslavili Silvestra pod vodou

1. ledna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

316167 Silvestr pod vodou

V podvodní pozorovatelně oslavili Silvestra potápěči ve Starém Klíčově na Domažlicku. Informovala o tom zpravodajská televize ČT 24.

Pozorovatelna podle reportáže slouží jako výcvikové stanoviště pro potápěče a jejich instruktory, ale i jako atrakce pro veřejnost. Podobné zařízení funguje jen v rovníkové Africe ke sledování hrochů. Realizací podvodní pozorovatelny si potápěči splnili sen. Z původních plánků kreslených na kolenou vzniklo exkluzivní potápěčské zařízení. Třicet tři tun těžký kolos zanořovali na konci září a s obavami čekali, jak se osvědčí ve zkušebním provozu. V současné době je pozorovatelna je už dva měsíce přístupná veřejnosti. „Zájem o podvodní pozorovatelnu je obrovský. Za tu dobu zde bylo již zhruba tři sta lidí,“ odhaduje správce areálu „Lomeček“ a potápěč  Zdeněk Zrůst.

Do kabiny se vejde celkem osmnáct lidí, z bezpečnostních důvodů sem ale potápěči pouští maximálně čtyři najednou. Když je optimální viditelnost, tak je vidět přes celý lom, což je třicet metrů na jednu stranu a padesát metrů na druhou. Na hladinu vede potrubní šachta zakončená vstupní kabinou. Můstek ze břehu umožní dostat se pod vodu suchou nohou, a to celoročně. Pozorovatelna bude přístupná, i když lom zamrzne. Právě pod ledem je podle potápěčů výborná viditelnost.

Zdroj: ČT 24, Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství