Potápěči sklopí na Brněnské údolní nádrži dvacet věží

11. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sklapeni-aeracni-veze-brnenska-prehrada

Po vydařené letní sezoně připravuje státní podnik Povodí Moravy Brněnskou přehradu na zimu. Jedním z opatření je podle mluvčího Povodí Petra Chmelaře sklopení aeračních věží.

Dávkování síranu železitého na přítoku Svratky do nádrže a provoz aeračních věží byl podle Chmelaře ukončen 30. září. Státní podnik uvede opatření opět do provozu před začátkem sezóny 2017. „Potápěči postupně sklopí všech 20  věží, které od 2. května až do konce září zajišťovaly provzdušnění vodního sloupce v Brněnské vodní nádrži. V průběhu zimního období jsou aerační věže sklopeny na kótu 223,00 m n. m. a zajištěny směrem ke dnu. Kdyby věže zůstaly při snížené hladině přes zimu nad ledem, mráz by je zdeformoval a příští rok by se nedaly použít,“ vysvětluje důvod sklápění věží generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Dvacet aeračních věží v kombinaci s dávkováním síranu železitého brání na přehradě přemnožení sinic. Opatření i v letošní sezóně prokázala svoji účinnost a zabezpečila požadovanou kvalitu vody pro rekreaci v Brněnské údolní nádrži. Například kvalitu vody v lokalitě Sokolské koupaliště hygienici hodnotili v průběhu celé sezóny nejlepším stupněm, na druhý stupeň klesla jakost vody pouze v červenci.

V průběhu rekreační sezóny 2016 vodohospodáři síran do nádrže dávkovali v rámci projektu Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, II. etapa 2013-2017, jehož cílem je snížení množství dusíku a fosforu ve vodní nádrži. Akce je financována z vlastních zdrojů Povodí Moravy a z dotací z rozpočtu Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna. Opatření ke zvýšení kvality vody provádí Povodí Moravy na Brněnské údolní nádrži od roku 2009.

Naše voda, foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla