Poslední červencový den přistanou na pražské Výtoni voraři

16. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

plavení vor

Od pondělí 15. července se na místě původního vorového vaziště ve Štěchovicích (areál firmy Navika) připravují vory na letošní ukázkovou voroplavbu. Portálu Naše voda to potvrdila zástupkyně hlavního organizátora akce Andrea Pondělíčková.

Tím je certifikační systém pro hospodaření v lesích PEFC, který se rozhodl navázat na obnovenou tradici voroplavby a v letošním roce uspořádá plavbu na vorovém prameni pod svojí vlajkou. Trasa letošní voroplavby byla původně plánována v úseku Štěchovice – Štětí. Vzhledem k povodním ale bude možné splout pouze část této cesty a vorový pramen se proto na tři dny zastaví v Praze na Náplavce na Výtoni. Vyplutí voru ze Štěchovic je naplánováno na 30. července, v Praze se voraři objeví hned následující den, ve středu 31. července. Zájemcům z řad laické veřejnosti nabídnou organizátoři možnost ukázkových plaveb. Na Náplavce pak proběhne po tři následující dny prezentace lesnických firem a zajímavý program, jehož společným tématem bude dřevo jakožto jedinečný materiál a obnovitelná surovina.

PEFC navazuje tímto projektem na ukázkové voroplavby z předchozích let (2000, 2011, 2012). Díky této obnovené tradici je možné připomenout toto zaniklé řemeslo a zachytit poznatky a zkušenosti posledních žijících pamětníků a potomků plaveckých rodin. Dřevo na vory pochází z majetku Lesní a rybniční správy Jerome Colloredo Mannsfeld, certifikovaného právě systémem PEFC. Vorový pramen bude složen ze čtyř tabulí o celkové délce 53 metrů bez vesel.

Letošní voroplavba bude mít vzhledem k červnovým povodním také charitativní účel. Kromě peněžní sbírky plánují organizátoři věnovat část dřeva z rozebraného voru na opravy v povodní postižené obci Rudník.

Podrobné a aktualizované informace o projektu naleznete na www.vor2013.cz.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině