Poslanec Klaška: Obce už asi nebudou platit dvojí daň za vodné a stočné

Aktualizováno 31. ledna 2017 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Voda a naše peněženka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obce už zřejmě nebudou platit dvakrát daň za vodné a stočné. Uvedl to v tiskové zprávě jihomoravský poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Vyplývá to podle něj z pozměňovacího návrhu k novele zákona o dani z příjmu, který Sněmovna schválila v lednu a nyní ho bude projednávat Senát.

Dosud podle poslance zisk z vodného a stočného nejprve daní společnosti vytvořené obcemi a poté samotné svazky obcí.

Pokud návrh podpoří Senát a prezident, účinnosti by mohl podle Klašky nabýt letos v květnu.

Řada obcí a měst má vodohospodářství pod svojí kontrolou. Jsou sdružené ve svazcích, které vlastní i provozní společnosti. Například na jižní Moravě je takovým svazkem Vodárenská akciová společnost. „Výhodou je, že se svazky nesnaží na vodě vydělat. Přebytky využívají na rekonstrukci a rozvoj vodovodní a kanalizační sítě. Kvůli ‚mezivlastnictví‘ však tyto peníze podléhaly dvojímu zdanění,“ uvedl Klaška.

Když podle něj jihomoravská Vodárenská akciová společnost vytvořila zisk například několik desítek milionů korun, zdanila ho a zbytek poslala Svazu měst a obcí pro vodovody a kanalizace. „Ten tyto peníze po odečtení nákladů poslal členským svazkům obcí podle vlastnických podílů. Členské svazky tyto podíly musely zdanit jako příjem,“ uvedl Klaška, podle kterého si díky pozměňovacímu návrhu obce o miliony polepší.

Ušetří podle něj i řadoví odběratelé, kteří mají daňové náklady v ceně vodného a stočného započítané. „Řada obcí a měst navíc může využít na rozvoj vodovodů a kanalizací peníze, které ještě loni musely odvést do státního rozpočtu,“ dodal Klaška.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace