Populace našich raků říčních decimuje sucho i amatérští ochránci

23. září 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

raci - živý rak v akváriu FROV

Horké léto snížilo na Vysočině počet původních raků v potocích a řekách. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu s tím, že vzácní raci říční neměli dost vody a kyslíku, který potřebují k životu.

Ve velkém hynou také kvůli moru, který přenášejí jejich exotičtí příbuzní. Jejich počet klesl nebezpečně kvůli horkému počasí. Připravilo totiž o vodu potoky, ve kterých raci žili. Raci umírali také v rybnících. Kvůli malému průtoku neměli dost kyslíku. Paradoxně jim nepomohli ani lidé, kteří se je aktivně snažili zachránit. Aniž to tušili, místo raka říčního přesadili exotické druhy, které roznáší nebezpečný račí mor.

„Dobrou snahou může dojít k úplné katastrofě. Protože pokud lidé přenesou raka signálního na jinou lokalitu, kde se třeba vyskytuje rak říční, tak to má za následek většinou úplné vyhynutí původní populace raka říčního,“ upozorňuje Václav Hlaváč Hlaváč z havlíčkobrodské Agentury pro ochranu přírody. Pokud lidé chtějí rakům skutečně pomoci, nemají se podle něj pokoušet o záchranu na vlastní pěst, ale vždycky přivolat odborníky.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství