Poptávka po ekologickém splachování vzrostla o více než 300 procent

16. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

stará toaleta IMG_8400

Zájem o úsporné splachování meziročně opět vzrostl. Vyplývá to z prodejních statistik největšího výrobce sanitární techniky ve střední a východní Evropě, společnosti Alcaplast, o jejichž výsledcích informuje portál enviweb.cz.

Ačkoliv je stále větší zájem o ekologické splachování v zahraničí, k růstu poptávky dochází i v České republice. V porovnání s loňskem se poptávka po ekologickém splachování, které sníží spotřebu vody až o třetinu, zvedla o 329 procent. Zájem navíc roste i v tuzemsku.  ,,Zatímco v loňském roce představovali tuzemští odběratelé 20 procent z celkového objemu prodaných ekologických produktů, letos se jejich podíl zvedl na 30 procent,“ uvedla Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast, která jako jedna z mála firem vyrábí komplexní ekologické WC systémy. Podle Prokopové je však o systém Ecology stále největší zájem v západní Evropě.

Zatímco dříve bylo na jedno spláchnutí využito i 12 litrů vody, dnes jsou standardem dvojitá splachování s možností volby mezi 3 a 6 litry. Ekologický systém pak snižuje spotřebu na 2 až 4 litry vody při jednom spláchnutí. ,,Vyšší úspora vody v současnosti není možná, protože nižší objem vody by obsah WC nedokázal dostatečně spláchnout. Při průměrném počtu spláchnutí sedmkrát denně na osobu však může čtyřčlenná domácnost ušetřit i 1600 korun ročně,“ vysvětlila Prokopová.

Zdroj: www.enviweb.cz, (redakčně kráceno) ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (stará toaleta)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace