V pondělí proběhne v Praze velká záchrana škeblí říčních

2. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

škeble sucho - IMG_6238

Pražský Trojský jez se dočká opravy a kvůli pracím bude nutné snížit hladinu Vltavy. To je problém pro škeble říční, kterým hrozí, jak informuje server ekolist.cz., vyschnutí. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) proto zve na velkou záchrannou akcí těchto mlžů.

Kdo může se záchranou škeblí pomoci? „Úplně každý. Je potřeba si vzít holiny a oblečení, které se může umazat od bahna,“ říká David Zítek za ČSOP s tím, že oblečení se od bahna určitě umaže. Je dobré si s sebou vzít i kýbl či jinou nádobu, ve které se dají škeble přenášet zpět do vody. A pokud někomu vadí přímý dotyk s bahnem, pak je dobré si vzít gumové rukavice. Pomoci mohou i děti, pokud na ně dohlédne někdo dospělý. „A je potřeba si vzít i svačinu,“ doplňuje instrukce Zítek.

Záchranná akce začne v pondělí 6. 10. v 9.00 hodin po celém břehu Vltavy od Štvanice po Trojský jez. Je možné přijít kdykoliv, organizátoři však uvítají, pokud se jim zájemci kvůli lepší koordinaci předem nahlásí na telefon 774 155 185.

Za normálních okolností si škeble říční s pomalým poklesem hladiny poradí. Umí se totiž samy pohybovat tak, že rozevřou svou schránku a pomocí jakési nohy se odstrkují či zavrtávají do bahna. Snížení hladiny však proběhne tak rychle, že mu vodní mlži nemohou stačit. Po pár dnech by jim na břehu hrozilo vyschnutí. Podobná záchranná akce v Praze proběhla už v roce 2009 a tehdy dobrovolníci ČSOP zachránili okolo deseti tisíc škeblí.

Škeble říční je zajímavá tím, že slouží jako přírodní indikátor čistoty řeky. Podle Zítka je tak výskyt škeblí ve Vltavě důkazem, že Vltava čistá řeka. Škeble samy vodu filtrují a jsou zároveň potravou pro další živočichy.

Zdroj: www.ekolist.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství